PARAMETARSKI I GENERATIVNI DIZAJN
Parametarski dizajn je odlična metoda za brzo ispitivanje različitih varijanti dizajna. Metoda zahteva definisan niz geometrijskih operacija koje „opisuju“ računaru kako da konstruiše određeni oblik. Umesto fiksnih vrednosti, koriste se promenljivi parametri, kreirajući novi dizajn izmenom ulaznih vrednosti.
Prednosti parametarskog dizajna uključuju:
– fleksibilnost: algoritam može da se prilagodi promenama ili specifičnim zahtevima;
– vremenska efikasnost: omogućava brže ispitivanje varijantnih rešenja i brže konstruisanje geometrije;
– preciznost: budući da računar kreira geometriju, redukuje se mogućnost slučajne ljudske greške.
Generativni dizajn je naprednija metoda koja asistira u kreativnim procesima. Korisnici definišu instrukcije, ograničenja i ciljeve, a računar autonomno generiše nove forme kroz iterativno rešavanje problema.
Ova metoda je posebno korisna za:
– rešavanje kompleksnih problema: pomaže u pronalaženju inovativnih rešenja za specifične izazove;
– procese optimizacije: generativni dizajn je efikasan u odabiru rešenja koja zadovoljavaju određene kriterijume.
KONCERTNA HALA
Oblik koncertne dvorane generisan je oslanjajući se na objektno-orijentisano programiranje u potpunosti. Konstruisanje geometrije pomoću C#-a je mnogo brže u odnosu na metode vizuelnog programiranja. Na primer, generisanje potpuno nove varijante ove složene geometrije traje manje od 10 sekundi. Za koncertnu halu je definisano oko 80 numeričkih parametara koji su uticali na različite aspekte forme, što dovodi i do 1.5*10^153 različitih varijanti u okviru iste familije dizajna.
PARAMETARSKE FASADE
Parametarski pristup projektovanju fasada je praktičan jer one često prate unapred definisana geometrijska pravila. Prevođenje datih pravila u algoritam (C# kod, Python kod ili Grasshopper definiciju) dovodi do bržeg ispitivanja varijanti, smanjuje vreme izrade (naročito u poređenju sa konvencionalnim tehnikama 3D modelovanja) i nudi veći stepen fleksibilnosti.
PARAMETARSKI VISOKI OBJEKTI
Najbolja primena parametarskog dizajna je kada želite da ispitate različite verzije vaše ideje. Sa ovim brzim istraživanjima, ne gubite ni na kvalitetu, ni na visokoj preciznosti dok vrednujete generisano rešenje. Na primer, čak i mala promena spratne visine može dovesti do značajnog smanjenja troškova pri projektovanju visokih objekata. Koristeći parametarske modele, možete jednostavno menjati ulazne vrednosti sve dok ne budete zadovoljni rezultatima.
TOPOLOŠKA OPTIMIZACIJA
Topološka optimizacija je deo generativnog dizajna gde se oslanjate na algoritme kako biste pronašli optimalni konstruktivni sistem. Ovaj pristup zahteva početni oblik, definisane oslonce i kombinacije opterećenja. Potom, algoritam pokušava da ukloni višak materijala, unapređujući dizajn sa svakom narednom iteracijom. Algoritam može po potrebi i da doda materijal strukturi. Konačan rezultat je struktura gde geometrija „prati tok sila“.
GENERATIVNI PRISTUP PROJEKTOVANJU KONSTRUKCIJA
Generativni pristup projektovanju konstrukcija postao je veoma koristan u doba digitalnog dizajna. Uz napredne algoritme možemo da izvršimo različite tehnike traženja formi. Na primer, odradi se analiza metodom konačnih elemenata, izvuku se krive koje prate tok napona, a zatim se one iskoriste kao smernice za ojačavanje vaše strukture. Takođe, možemo eksportovati date fajlove i za naprednije tehnike proizvodnje.
PARAMETARSKI PRISTUP DIZAJNU ENTERIJERA
Parametarski pristup može se primeniti na širok spektar usluga u okviru dizajna enterijera. Neki od primera uključuju:
– rad sa zakrivljenim formama i složenim oblicima;
– generisanje bilo koje vrste geometrije korišćenjem slika;
– generisanje specifičnih elemenata nameštaja i priprema za proizvodnju…