AUTOMAIZACIJA U ARHITEKTURI

Arhitektura obuhvata značajan obim poslova sa ručnom izradom, ali mnogi zadaci mogu da se automatizuju, koristeći tehnologiju kako bi se pojednostavili i optimizovali različiti procesi projektovanja i proizvodnje. Ključne prednosti automatizacije predstavljaju:

– efikasnost: ubrzava zadatke koji oduzimaju dosta vremena ili se učestalo ponavljaju;
– preciznost: pomaže pri generisanju složene geometrije, obezbeđujući precizan dizajn i proračune;
– doslednost: automatizacija smanjuje rizik od slučajnih ljudskih grešaka;
– ušteda troškova: namenski pravljeni digitalni alati štede dosta vremena inženjerima, što im omogućava da se fokusiraju na druge, složenije probleme.

Poslovi koji oduzimaju dosta vremena, a mogu se lako automatizovati, uglavnom se vrte oko 3D modelovanja. Kreiranje dobrih i preciznih 3D modela može poslužiti u različite svrhe – od BIM-a i analiza osunčanosti do izrade 2D crteža i eksporta 3D fajlova za proizvodnju.
Da bismo razvili digitalne alate, potrebne su nam osnovne instrukcije, ograničenja i specifični arhitektonski detalji kako bismo razumeli vaš projekat.

MODELOVANJE ZAKRIVLJENE GEOMETRIJE

Kompleksni, dvostruko zakrivljeni, organski ili nekonvencionalni oblici mogu biti izazovni za kreiranje standardnim tehnikama modelovanja. Algoritmi igraju ključnu ulogu u pojednostavljivanju procesa generisanja ovih struktura oslanjajući se na računar koji automatski obavlja vremenski zahtevne zadatke (računanje normalnih vektora, transformisanje geometrije, kreiranje površina – i to hiljadama ponavljanja).

MODELOVANJE UZ VISOK STEPEN PRECIZNOSTI

Kompleksnost u modelovanju precizne geometrije proizlazi iz potrebe da se uzmu u obzir složeni detalji, male tolerancije (manje od 0,001 mm) i specifični geometrijski odnosi. Postizanje takve preciznosti ručno može biti vremenski zahtevno i podložno ljudskim greškama, posebno pri projektima sa brojnim varijablama. Oslanjanje na algoritme ne samo da štedi vreme, već i poboljšava tačnost, doslednost i mogućnost dostizanja specifičnih projektantskih kriterijuma.

GENERISANJE ŽIČANIH MODELA

Metod konačnih elemenata (MKE) je numerička metoda za statičke proračune i rešavanje inženjerskih problema koji se odnose na ponašanje konstrukcija, deljenjem kompleksnih struktura na jednostavnije elemente. Automatizacija kreiranja žičanih modela ne samo da ubrzava proces modelovanja, već i smanjuje rizik od grešaka povezanih s ručnim unosom. Ovo je posebno korisno jer omogućava inženjerima da analiziraju različite strukture, rade na detaljnijim modelima i efikasnije se suočavaju s promenama u projektu.

POZICIONIRANJE BLOKOVA

Blokovi u CAD softverima su ponovno upotrebljive, unapred definisane grupe objekata koje olakšavaju proces projektovanja omogućavajući korisnicima da ih umetnu i kopiraju širom projekta. Ipak, postavljanje brojnih blokova po hiljadama različitih pozicija prateći specifična pravila može biti vremenski zahtevno i podložno greškama. Dati proces može da se automatizuje i kreira sistem gde je moguće pozicionirati hiljade blokova za svega nekoliko sekundi.

Loading...